Celé Česko čte dětem

12. 11. 2020

Celé Česko čte dětem

I v letošním školním roce se naše škola zapojila do celostátního projektu Celé Česko čte dětem. Jedná se o kampaň pro dnešní dobu zcela zásadní, protože v současnosti dětské zábavě kraluje svět počítačů, mobilních telefonů a televizní zábavy.

Právě my rodiče jsme těmi, kteří rozhodují o dětství našich malých i větších potomků. Motto celé kampaně zní: „Pojď, budu ti číst!“  Je zde kladen důraz na čtení nejen o samotě, ale právě na společné předčítání, kdy my jako rodiče dětem předčítáme. Se staršími dětmi se můžeme i střídat. Proč by ne? Jistě každý z nás rád zavzpomíná na dětství, kdy právě jemu rodiče či prarodiče četli. Nebyla to paráda? Mohli jsme se přitulit k mámě, tátovi, dědovi či babičce a nechat se unášet na vlně rozmanitých příběhů, ve kterých jsme se stávali my hlavními hrdiny. Sama si pamatuji, jak mi bylo líto, když mi asi kolem deseti let tatínek oznámil, že už jsem sama dobrá čtenářka a naše společné čtení končí. Pojďme si udělat čas na naše děti a přečíst si s nimi nějaký krásný a napínavý příběh. Nic jiného nám nemůže takto společný čas nahradit. Stačí právě i těch dvacet minut denně před spaním, kdy se společně zavrtáme do pelíšku a čteme. Děti milují rituály, a proto je důležité čtení opakovat každý den.

Samozřejmě je důležité vybrat tu správnou knihu, aby bavila děti, ale i nás. Právě na stránkách této kampaně najdete doporučenou četbu pro určitý věk, anebo si stačí zajít pro radu do knihovny či do našeho oblíbeného knihkupectví ve Vrchlabí.

Myslím si, že většina učitelů naší školy na prvním i druhém stupni klade na čtení i na společné čtení velký důraz. Učitelé s dětmi zakládají a vedou čtenářské deníky, které i v současné době mají velký význam. Malé i velké děti milují společnou četbu v hodinách literární výchovy. Rády sdílejí příběhy a dojmy z ní.

Není pravdou, že by děti nechtěly číst. I moji velcí žáci na druhém stupni jsou výbornými čtenáři, kteří si svou četbu dokážou užít. Mám vždy velkou radost, když slyším jejich povídání o přečtených knihách. Je velmi důležité doporučit jim knihy pro ně vhodné, podpořit je v jejich četbě, nikdy se neposmívat, když je kniha pro mladší, ale naopak vnímat každého čtenáře individuálně. Každý jsme jiný člověk, jiný čtenář. Každý z nás miluje jiné příběhy, jiné knihy. Každý musí dostat svůj prostor, aby se mohl pro četbu nadchnout. Buďme dobrými průvodci na cestě čtenářství našich dětí.

Mgr. Nina Javorová