Jak šel čas v Komunitním klubu Lánovák od ledna do března 2023

9. 6. 2023

Od 1. 1. 2023 se ZŠ a MŠ Lánov zapojila do nového projektu Místní akční skupiny Krkonoše s názvem Komunitní život v Krkonoších. Díky tomu můžeme i nadále nabídnout službu péče o dítě po skončení vyučování v klubu Lánovák, tak jak jsme zvyklí.

Sešli jsme se po vánočních prázdninách odpočatí a plní síly do nového roku. V klubíku na děti čekal Ježíšek od paní ředitelky Konikové ze ZŠ Lánov, a tak byl pro nás první den plný očekávání a překvapení. Děti si dárečky rozbalily, měly z nich ohromnou radost a využíváme je doteď.
V lednu jsme se zúčastnili přednášky a ukázky o šermu, do které nás zasvětil p. Capoušek. Dozvěděli jsme se něco málo z historie šermu a kam se za šermem v dnešní době podívat. Děti si mohly potěžkat zbraně, naučily se různé výstupy a výpady na soupeře a také si zkusily obleky a brnění, vše za asistence p. Capouška.

Začátkem roku jsme v klubu Lánovák přivítali dobrovolnici Mariju, která s námi trávila čas až do konce března. Postupně se k Máše přidaly Anastasiia a Anastasiia. Abychom si to ulehčili, tak jedné říkáme Ana a druhé Stasii. Trochu nás brzdí jazyková bariéra, jelikož dobrovolnice jsou z Ukrajiny, dorozumíme se pouze anglicky. Je to ale pro nás výzva, proto minimálně jednou týdně máme jazykový kroužek angličtiny i ukrajinštiny a my zase je na oplátku učíme česky a musím říct, že nám to jde hezky. Dobrovolnice jsou moc milé a věřím, že si od nás odnesou samé pozitivní zkušenosti.
S dětmi se snažíme trávit co nejvíc času na čerstvém vzduchu venku. Když nám počasí nepřálo a na zahradě bylo pořád bláto, tak jsme čas trávili procházkou po naší obci. Často navštěvujeme farmu No Limit, kde je spousta zvířat – koně, oslík, poníci, králíci, ovce, kozy, kočky a jiné. Máme to tam moc rádi, okolí farmy je přírodní a krásné za každého počasí. Také jsme navštívili nově postavený kravín ve statku na Kovářově, kde měly děti možnost vidět, jak se žije kravkám v zimním období v kravíně, když se nepasou na loukách.

Velmi oblíbená je pro děti také tělocvična, kterou využíváme za nepříznivého počasí. Parta kluků, která navštěvuje klubík, je z oddílu TJ Lánov, takže fotbal se hraje za každých okolností. Dívky rády staví opičí dráhu, hrají košíkovou, tenis, vybíjenou, skáčou přes švihadlo nebo lano a také si zkusily, jak je těžké udržet mažoretkovou hůlku v ruce.

Když se zadařilo a Krakonoš přisypal dostatek sněhu, tak jsme vzali lopaty a sjížděli jsme kopec na louce za školou. Na zahradě jsme si postavili sněhuláky a sněhové hradní opevnění, užívali jsme si zimních radovánek.

V březnu o jarních prázdninách pořádal klubík Lánovák komunitní tábor, kde byl pro děti připraven pestrý program plný her a zábavy. Měli jsme možnost navštívit DDM Pelíšek, kde děti vyrobily ke „Dni matek“ krásná, voňavá mýdla. Také jsme si zasportovali v TJ Spartak – Kuželky, kde se opět ukázaly skvělé talenty. Poslední den nám počasí nepřálo, proto jsme uspořádali turnaj ve stolním fotbálku, bylo to naprosto skvělé a dávám palec nahoru za celý týden.

Pozdrav všem účastníkům: „Byli jste super!

Provoz Lánovák

• 6.30-7.50 Ranní Lánovák

• 12.20-17.00 Odpolední Lánovák

• Upozornění: V pátek je odpolední klub pouze do 15.00 hod.

• EDDA: edukace didaktika dialog alternativa
  • Místní akční skupina Krkonoše, z. s.