Lidice - ohlédnutí

22. 3. 2016

Minulý týden ve středu 16. 3. se naši osmáci a deváťáci vydali po stopách lidické tragédie. Někteří z žáků se s námi podělili o své postřehy, dojmy a zážitky.

Exkurze do Lidic

Ráno v 7:30 jsme nastoupili do autobusu a vyjeli. Cesta trvala přibližně 2,5 hodiny.Když jsme přijeli do Lidic, šli jsme kousek pěšky a dorazili jsme do Lidické Galerie Umění, kde jsme shlédli film a následně poslouchali příběh přeživší lidické ženy jménem: Marie Doležalová – Šuplíková. Poté jsme šli k Památníku Lidických dětí, Lidických můžu a na závěr do muzea. Cesta zpět příjemně utekla a domů jsme se vrátili v 16:45.

Dominik Máslo

Lidice

Staré Lidice byly srovnány se zemí. Přežilo jenom 17 dětí, ale žije jich v dnešní době jenom 13. Nejmladší žena, která přežila, tenhle rok slaví 90 let. Na památku dětí, které byly odvezeny, jsou postaveny sošky. Byli jsme v muzeu, slyšeli jsme příběh jedné lidické ženy z dětství a viděli jsme krátké dokumenty, kde paní četla text k Lidicím. Je tam velký hrob, kde jsou pohřební všichni Lidičtí muži. Nacisté srovnali se zemí i zdejší hřbitov, Horákův statek a zavezli i rybník. Nejmladšímu muži, kterého popravili, bylo pouhých 14 let a jeho matce se poté narodilo v koncentračním táboře dítě, které jí bylo odebráno. Marie Šupíková se dostala do německé rodiny, kde byla 3 roky a pak se vrátila do Čech, kde jí vychovala její teta.
Když se viděla po 3 letech s její matkou, nemohli se domluvit, protože její matka na ní mluvila česky, ale Marie mluvila německy. Když se ta tragédie v Lidicích stala, bylo Marii 9 let a 8 měsíců.

Lucie Kučerová

Lidice

Lidice jsou vypálené město u Prahy. Byly vypáleny stejně jako Ležáky. Zemřelo při vypalování 88 dětí. Lidí se vrátilo 17 a z toho jich 13 žije. Lidi vytáhli na statek Horákových a tam je nechali stát až do rána, v 6:00 je začali nakládat do aut a odvážet do gymnázia. Pak tam přišel za tři dny pán s holí a sedmi lidem zaklepal na rameno. Ti lidé byli odebráni do německých rodin a tam žili, naučili se tam němčinu. Poté je odvezli zpátky do Lidic a tam jim vybudovali sedm domů a ty jim přidělili. Jedno z těch dětí byla i Maruška Doležalová. Její maminka se vrátila, ale mela těžkou nemoc tuberkulózu. Poté za čas umřela.

Tadeáš Přívratský

Exkurze do vesnice Lidice

V této malé vesničce jsme dostali mnoho „ponaučení“ o životě, historii a celkově jsme dostali jiný pohled na svět. V první řadě jsme navštívili Lidickou galerii, kde nám převyprávěla paní Marie Doležalová Šupíková její životní příběh. Vyprávěla nám o jejím setkání s nacisty a putování z Lidic do Polska a životu tam. Poté jsme byli na území starých Lidic a mohli jsme si prohlédnout památníky a zbytky co zůstaly, nakonec jsme byli v muzeu. Nejvíce mě zaujalo, jak silní obyvatelé Lidic dokázali být a nezhroutili se, že třeba Lidičtí muži šli s hlavou vztyčenou do posledního konce. Že přesto všechno, co zažili, se dokážou usmát.

Simona Maisnerová

Lidice

Přijeli jsme tam autobusem. Byla tam žena, která to zažila. Byli jsme v muzeu. Leží tam pomník. Je tam velký hrob a v něm pohřbení popravení muži. Přežilo 17 dětí. Nacisti srovnali Lidice se zemí. Nejmladší ženě je tenhle rok 90 let. Zavezli rybník hlínou. Teď žije ze 17 dětí už jen 13.

Pepa Zedníček