Návštěva UFFA - 8. třída

13. 11. 2017

Dne 9. 11. jsme navštívili (osmáci, deváťáci v doprovodu svých třídních učitelek) trutnovské UFFO, abychom vyslechli příběh života profesora Alexandra Nesanela Frieda, který se narodil roku 1925 do židovské rodiny. Na představení jsme odjížděli plni očekávání, avšak byli jsme přímo ohromeni. Skoro dvě hodiny nás pan profesor nepřestával udivovat. Jeho životní vyprávění o prožitém mládí v demokratickém Československu, o pobytech v koncentračních táborech i o útěku z komunistického Československa bylo doprovázeno živou židovskou hudbou a zpěvem v podání kapely Augenblick. Nejlepší však bude, když o celém zážitku nechám promluvit naše žáky, na které vše hluboce zapůsobilo.

Nina Javorová

Když jsme odjížděli od školy, tak jsem si myslel, že jedeme do divadla, kde nám bude starý pán vyprávět o tom, co zažil. K jeho úctyhodnému věku má pan Fried skvělou paměť. Velmi podrobně si pamatuje, co se kdy stalo. Celé vystoupení ve mně bylo hodně emocí. Z jeho vyprávění jsme poznali, že moc miloval svoji matku a dodnes si dává za vinu, že maminku nechal napospas gestapu. Soucítil jsem s ním. V životě si prošel hodně špatným. Myslím, že to bylo nejlepší divadlo, na kterém jsem byl. Otevřelo mi oči ohledně toho, co vše se děje kolem nás a co vše se může stát.

Jakub Andraško

Tato beseda byla nejlepší a nejhezčí ze všech divadel, besed, které jsem kdy navštívila. Bylo to velmi dojemné, ale zároveň krásné. Moc mě to zaujalo. Je to nepopsatelný zážitek. Pan Fried byl velmi hodný a laskavý, takového dědečka bych si přála.

Denisa Barková

Líbilo se mi to, ale bylo to spíš smutné. Měl jsem blízko k pláči, když pan Fried mluvil o tom, jaké to bylo v koncentračním táboře. Hudba i zpěv se mi taky hodně líbily. Celé to bylo naučné i pochmurné.

Matěj Rojt

Svůj životní příběh, který nám pan Fried převyprávěl s neuvěřitelnou těžkostí, ale přeci tak učinil, pro mě znamenal pohled z jiné strany, další možnost pochopení dosavadních válek a především poznání člověka, který toho tolik prožil, ale přesto zůstal věrný židovství, své matce i kamarádům, které ve válce zahubili. Alexander Fried sklízí můj nejvyšší možný obdiv a jsem neuvěřitelně ráda za možnost se s ním poznat osobně.

Anička Čermáková