Souboj čtenářů - 6. B

28. 2. 2019

V lánovské škole milujeme knížky, příběhy, fantazie, čtení knížek, sdílení o knížkách, hrdinech, a tak jsme se nebáli přihlásit se do celostátní soutěže Souboj čtenářů, ve které ještě s dalšími 120 školami z celé republiky změříme své schopnosti ve čtenářské gramotnosti. Z našeho kraje se do soutěže přihlásily tři školy.

Třída 6. B a dvě žákyně z “áčka“ budou soutěžit ve znalostech obsahu knih. Celou aktivitu realizuje společnost Svět knihy, s.r.o. v rámci kampaně na podporu četby knih Rosteme s knihou. Škola zakoupila dvacet pět soutěžních knižních titulů, jeden titul po pěti kusech, a tak se žáci rozdělili do pěti skupin. Každá skupinka se postupně stává odborníkem na daný titul. Někteří pilní, schopní čtenáři na tituly dva, dokonce tři. Naši žáci se chopili práce opravdu zodpovědně a s velkým zaujetím, knížky je baví, a proto si o nich i rádi povídají, diskutují.

V soutěži pak celý kolektiv odpovídá co nejpřesněji na kvízové otázky, které prověřují znalosti žáků o obsahu knih získané četbou. Finále nás čeká v polovině dubna, a tak se na soutěžní otázky připravujeme pilně již nyní nejen v hodinách literární výchovy, ale i doma.

Soutěž usiluje o zvyšování čtenářské gramotnosti. Je založena na aktivní motivaci dětí „soupeřit, soutěžit“ ve znalostech, pedagogům poskytuje podporu při motivaci žáků, jak děti přivést zábavnou formou ke knihám. Při četbě si děti vedou svůj poznámkový blok, který mohou během odpovídání na otázky používat. Důležitou aktivitou během přípravy na soutěž je také vznik a podpora čtenářských skupin. Děti mezi sebou i s učitelem diskutují o knihách, což má nejen silný socializační vliv, především ale přivádí děti k práci s textem, jeho hlubšímu poznání a analýze. Výsledkem je zdokonalení dovedností spojených s porozuměním textu, ve kterých české děti vykazují v mezinárodním srovnání dlouhodobé zhoršení.

Mezi soutěžní tituly byly zařazeny opravdu pozoruhodné knihy:

Vojtěch Matocha: Prašina , Petr Stančík: H20 a tajná vodní mise, Soukupová: Kdo zabil Snížka, Toman: Cukrárna u Šilhavého Jima, Jana Klimentová Trable s tátou

Pokud byste měli zájem o další informace, naleznete je na www.rostemesknihou.cz. Na zmíněném webu je mnoho zajímavostí ze světa dětských knih, doporučení i recenzí. Najdete zde i odpověď na jednoduchou otázku: "Proč mají děti číst knížky a proč máme my rodiče číst dětem knížky?"

Nina Javorová