Preventivní program ZŠ Lánov 2017-18

4. 7. 2018

Zpráva o výsledcích projektu Preventivní program na ZŠ Lánov 2016-17

Projekt, který jsme ukončili 30. 6. 2018, byl podporován Královéhradeckým krajem.

Realizovaný projekt navázal na projekty Primární preventivní program na ZŠ Lánov 2014-15 a Preventivní program ZŠ Lánov 2015-16. Projekt je součástí preventivního programu školy, který je zaměřen hlavně na:

• primární prevenci sociálně patologických jevů na škole i ve volnočasových aktivitách
  • vytváření pozitivního sociálního klimatu v jednotlivých třídách a ve škole
  • podporu zdravého životního stylu
  • výchovu slušného člověka, který najde uplatnění v životě
  • užší spolupráci rodičů, třídních učitelů a vedoucích pracovníků školy

Stejně jako v minulých letech bylo naším hlavním úkolem pokusit se, i díky projektu, eliminovat projevy rizikového chování našich žáků.  Pomocí aktivit, které se během školního roku uskutečnily (projektový den, třídní setkání, besedy), s podporou třídních učitelů a celého realizačního týmu jsme se snažili vytvořit pozitivního sociálního klima školy. Snad se nám to alespoň z části podařilo.

Velký důraz jsme kladli na zdokonalování žáků v sociálních dovednostech.

Během školního roku proběhla beseda pro žáky osmého ročníku na téma: poruchy příjmu potravy a pro žáky devátého ročníku na téma: návykové látky. Žáci mladších ročníků se zúčastnili programu o zdravé výživě a zdravém životním stylu. Šestý ročník absolvoval pobytový adaptační kurz, sedmáci týdenní kurz lyžařský.

V jednotlivých třídách proběhla diagnostika sociálně patologických jevů v rámci hodin s výchovnou poradkyní či třídnických hodin.  S výsledky v jednotlivých třídách pracovali třídní učitelé, výchovná poradkyně nebo jsme požádali o pomoc PPP Trutnov.

Jako v minulých letech nás (v oblasti prevence rizikového chování) po celý školní rok provázelo sdružení Semiramis. Žáci druhého stupně se zúčastnili v rámci svých tříd dvou pracovních setkání během školního roku.

V průběhu školního roku se uskutečnilo několik setkání rodičů a žáků školy, a to nejen o pravidelných rodičovských schůzkách. Rodiče jsme do školy pozvali na projektové dny – Vánoční jarmark, Zahradní slavnost a další. Při těchto akcích jsme především podporovali interakci žák – rodič - škola.

V závěru školního roku proběhl již tradiční projektový den na téma Prevence rizikového chování. Žáci si na jednotlivých stanovištích vyzkoušeli chování při mimořádných situacích, pracovali s preventivními tématy, např. osobní bezpečí, zdravý životní styl. V rámci projektového dne proběhla beseda na téma Rizika prázdnin.

Ve školním roce 2017-18 bychom v prevenci rizikového chování na škole rádi pokračovali stejnou formou, a proto jsme opět zažádali o finanční podporu z dotačního programu Královéhradeckého kraje. Doufáme, že se nám to podaří.

Ing. A. Křelinová