1. projektový den VODA

3. 10. 2016

Čtvrtek byl u nás ve škole ve znamení projektového dne na téma voda. Žáci a žákyně prvního stupně zůstali ve škole, kde si na školní zahradě užívali první projektový den. Děti z druhého stupně se rozjely či rozešly do nedalekých končin, kde se na zajímavých exkurzích seznámily s poznatky, které se týkaly vody a jejího koloběhu v našem životě.

Nina Javorová

První stupeň na plavbě

Ve čtvrtek se v naší škole konal první projektový den k tématu voda. Třídy prvního stupně se sešly na školní zahradě, kde se žáci rozdělili do družstev a vydali se na "plavbu" po řece Labi. Postupně "navštívili" deset měst, kterými Labe protéká a v každém z nich na ně čekal nějaký úkol. Vyzkoušeli si přeskok přes Labe, přenášení vody injekční stříkačkou, házeli záchranné kruhy a přecházeli po lávce. Také poznávali zvířátka a naučili se složit si parník, ...

Eva Hájková

PROJEKTOVÝ DEN - 6. třída

NÁVŠTĚVA VODÁRNY LÁNOV

Zatočím kohoutkem a teče pitná voda. Vždy mě zajímalo, kam potom odtéká. S naší třídou jsme navštívili čističku vody v Lánově. Překvapilo mě kolik špíny lidé odhodí do kanalizace. Voda v nádrži byla zpěněná, hnědá, zapáchající a plná odpadu, který se špatně rozkládá. Z nádrže odtéká voda do třídících filtrů. Odstraní se odpad a potom se čistí chlórem. Čistá voda vtéká do Labe. Od té chvíle si vody více vážím. Přírodu a vše kolem ní bychom měli chránit.

Viktorka Benešová

Ráno jsme šli do školy. Asi v 8:00 jsme vyšli, šli jsme po louce k jedne z vodních nádrží.Pak jsme šli k silnici a poté jsme došli až k jídelně. Najedli jsme se a šli do čističky vod. Tam nás uvítal pán a ukazoval nám jak tam fungují systémy potrubí, kterými se může vylít nádrž. Poté jsme se přesunuli na další místo v čističce, kde nám pán něco řikal o té čističce. Potom jsme šli ven k jidelně. Někteří šli rovnou domů a někteři šli ještě s paní učitelkou do školy, protože si tam nechali tašku.

Matoušek Filip

Dne 29. 9. 2016 jsme šli pěšky na exkurzi do vodojemu v Dolním Lánově a do čističky odpadních vod v Prostředním Lánově. Ve vodojemu mě nejvíce zaujal tzv. hříbek, přes který přetéká voda a díky tomu z ní odchází škodlivý plyn. Dále mě zaujala informace o kvalitě vody v Lánově, která je velice dobrá, na úrovni kojenecké vody.

Bára Janatová

Nejdřív jsme šli pěšky do vodárny, měli jsme přestávky a čekali jsme, než pán přijede. Pán nám vysvětlil, jak se to s tím dělá a jak to probíhá a potom nám ukazoval plány.Potom jsme šli k jídelně, kde jsme se naobědvali, a potom jsme za se čekali na pána.Pán nám ukázal na počítači věci těch přístrojů a poté  jsme šli do takové neozvučené místnosti.Nic tam nebylo slyšet,ale měli tam taková tlačítka, kterými se to celé ovládalo. A nakonec jsme šli ven na vzduch a  ukázali jsme si velikou díru.

Jakub Šimůnek

Projektový den - 7. třída

Labská přehrada

Školní výlet: bylo to hrozně super a klidně bych tam jela znovu. Akorát jak jsme chodili v těch tunelech, tak mě hodně vadili pavouci a jak tam bylo mokro…atd……!!

Informace: Vodní nádrž na horním toku řeky Labe nacházející se při jižním okraji Špindlerova Mlýna byla vybudována jako ochrana před povodněmi v letech 1910 - 1916. Je nejvyšším stupněm soustavy vodních děl na Labi, který zachytává převážnou část sněhových vod ve střední části Krkonoš.Její plocha je 40 ha a délka vodní nádrže kolem jednoho kilometru. Hráz je vysoká 41 m, dlouhá 154 m a šířka 55 m. V 80. letech byl přes přehradní zátoku vybudován 120 metrů dlouhý silniční most s nejvyšším pilířem o výšce 30 m. Od roku 1994 pracuje v hrázi malá vodní elektrárna. Není tady možnost koupání, protože břehy jsou strmé a chybí tady jakékoliv zázemí.

Eliška Čivrná

Výlet na Labskou přehradu

Na přehradě mne nejvíc zaujalo to, jak je vysoká a jak je dlouhá. Je dlouhá 120 metrů a vysoká kolem 30 metrů. Stavba začala v roce 1910, poté byla však ukončena v roce 1916. Kolaudace proběhla až 18.10.1918.Dokončena byla až v roku 2006 - 2007.Pak mě nejvíc na výletě zaujal tunel, kterým kdyby byly povodně, tak by se pustila voda. Výlet mě moc bavil.

Jakub Andraško

Labská přehrada - exkurze

Nadmořská výška přehrady je: 694,16 m. n. m. Hráz je založena na orthorulách 4 - 7 m pod povrchem terénu. Celkový objem nádrže je 3,292 mil. m3 Pro vypouštění vody z nádrže slouží levá základová výpust, pravá je na vtoku zabetonována. Obtokový tunel patří k hlavním funkčním objektům vodního díla. Celková délka tunelu je 149,35 m. Labská přehrada se nachází u Špindlerova Mlýna. Výlet se mi moc líbil, podívali jsme se i dovnitř přehrady. Jeli jsme sem objednaným autobusem a nazpátek linkovým. Výletem nás provázeli vyučující a pán, který nám přehradu ukazoval a říkal nám o ní různé zajímavosti.

Katka Fojcíková